Co roku ponad 100 000 osób zastrzega swoje dokumenty z powodu ich zagubienia lub kradzieży. Dzięki temu udaje się udaremnić kilka tysięcy wyłudzeń. Nie ma oficjalnych danych na temat skutecznie wyłudzonych kredytów i usług, ale szacuje się, że może ich być nawet kilkakrotnie więcej. Gdy skonfrontujesz te dane ze średnią kwotą udaremnionych prób wyłudzeń (ok. 30 000zł) to ukaże Ci się prawdziwa skala problemu. Jeśli strata kilkudziesięciu tysięcy złotych nie robi na Tobie wrażenia to… Bądźmy szczerzy – obojętnie wobec takiej straty mogliby przejść tylko milionerzy, a oni z kolei dobrze wiedzą jak chronić swoje dane i pieniądze. W takim razie jednak przeczytaj ten wpis i ucz się na moich błędach zamiast na swoich.

Jesteś pewien, że Twoje dane są bezpieczne?

Dane dotyczące kradzieży dokumentów i wyłudzeń kredytów

Nosisz dokumenty zawsze przy sobie w kieszeni spodni i dzięki temu nikt Ci ich nie ukradnie, prawda? Czy rzeczywiście cały czas pilnujesz portfela? Jeśli myślisz, że tak to muszę Cię wyprowadzić z błędu – są miejsca, w których tracisz je z oczu. Przykładu nie muszę wymyślać, ponieważ na własnej skórze przekonał się o tym mój mąż.

Kilka lat temu często odwiedzaliśmy krytą pływalnię. Nasze portfele i telefony zawsze zostawały w szafkach zamykanych na klucz. Wydawało nam się, że są bezpieczne. Nie były. Złodzieje działali inteligentnie. Nie zniknął portfel – to zauważylibyśmy od razu. Skradziono tylko dowód osobisty i prawo jazdy. Zorientowaliśmy się dopiero kolejnego dnia. Niezwłocznie zgłosiliśmy kradzież i zastrzegliśmy dokumenty. Nie uchroniło nas to przed wielomiesięcznymi zmaganiami z firmami, które upominały się o zapłaty rat i abonamentów. Prawie rok zajęło nam wyprostowanie wszystkich spraw. Nie życzę nikomu tych godzin spędzonych na składaniu zeznań i odpowiadania na kolejne wezwania do zapłaty.

Nie pomagaj złodziejom!

Poza fizyczną kradzieżą dokumentu oszuści mogą wejść w posiadanie Twoich danych w inny sposób. Jeśli zdarzy się, że musisz przesłać skan swojego dowodu to zwróć pilną uwagę na zabezpieczenia witryny z której korzystasz. Jeśli coś wzbudzi Twoje wątpliwości to pod żadnym pozorem nie udostępniaj pliku. Dbaj również o bezpieczeństwo nośników, na których przechowujesz takie dane. Regularnie skanuj je w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania i pozwól antywirusowi na bieżąco kontrolować sytuację.
Gdy przekazujesz dowód w celu wykonania kserokopii (nie ważne czy w punkcie ksero czy w banku)  dopilnuj aby została wykonana tylko taka ilość kopii jaka jest konieczna, a sam dokument był zawsze w zasięgu Twojego wzroku.

 

Wiesz już, że Twoje dokumenty nigdy nie są w 100% bezpieczne. Podpowiem Ci co powinieneś zrobić jeśli Twój dowód osobisty zostanie skradziony.

 

1. Poinformuj policję

Zgłoś kradzież dokumentów. Zastanawiasz się czy ich nie zgubiłeś? Jeśli szybkie przeszukanie nie przyniesie efektów załóż, że zostały skradzione. Policja nie przyjmie zgłoszeń
o zagubieniu, a w razie problemów z fałszerstwami potwierdzenie zawiadomienia o kradzieży będzie niezwykle pomocne.

 

2. Zastrzeż dowód w Centralnej Bazie Danych Dokumenty Zastrzeżone

Ten krok uniemożliwi złodziejom zaciągnięcie na Twoje nazwisko kredytu w bankach i wielu instytucjach finansowych.
1. Jeśli posiadasz konto bankowe to poinformuj swój bank o zaistniałej sytuacji.
2. W przypadku gdy konta nie posiadasz udaj się do banku, który przyjmuje takie zgłoszenia nie tylko od swoich klientów. Pełna lista znajduje się TUTAJ.
3. Opcja najwygodniejsza – zastrzeżenie dokumentu w systemie BIK. Biuro Informacji Kredytowej to baza danych, z której korzystają instytucje finansowe w celu sprawdzenia historii kredytowej klienta. Poza możliwością podejrzenia swojego scoringu kredytowego (to na jego podstawie bank decyduje czy przyzna Ci kredyt) możesz jednym kliknięciem zastrzec dowód. Dodatkowo BIK udostępnia usługę Alerty SMS, która wyśle do Ciebie wiadomość gdy zostanie zarejestrowane zapytanie powiązane z Twoimi danymi (np. gdy ktoś będzie próbował zaciągnąć kredyt).
Konto możesz założyć na stronie BIK. Dzięki aktualnej promocji otrzymasz Alerty SMS na rok ZA DARMO! Standardowy koszt tej usługi to 19zł. Oferta ważna do 30.09.2016r.

 

3. Odwiedź Urząd Miasta lub Urząd Gminy

Poinformuj o kradzieży i złóż wniosek o wydanie nowego dokumentu. Otrzymasz zaświadczenie o utracie dowodu osobistego ważne do czasu wydania nowego dokumentu. Posłuży
Ci ono w sytuacjach wymagających wylegitymowania się dokumentem tożsamości.

 

Wezwanie do zapłaty – co robić?

Jeśli wykonałeś wszystkie konieczne czynności, a mimo to złodziejom udało się podpisać umowę w Twoim imieniu dowiesz się o tym korespondencyjnie. Otrzymasz podziękowanie za dołączenie do grona klientów firmy lub wezwanie do zapłaty. Co wtedy powinieneś zrobić?
Najpierw z listem w ręku wybierz się na komisariat i złóż zeznania. Następnie odpowiedz na list informując, że padłeś ofiarą przestępstwa. Dołącz policyjne zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży. Prawdopodobnie powyższe kroki będziesz musiał powtórzyć jeszcze wielokrotnie, ponieważ mało która firma przyjmuje do wiadomości, że nie wywiążesz się z podpisanej umowy.
Pamiętaj – NIGDY nie płać za usługi/kredyty, których nie zakupiłeś! Opłaconych składek nikt Ci nie zwróci. Twoja wpłata może również utrudnić rozwiązanie sprawy.

Dane dotyczące kradzieży dokumentów i wyłudzeń kredytów

Nie ignoruj problemu

Teraz pozostaje Ci odnalezienie w sobie niezwykłych pokładów cierpliwości i wspomaganie skołatanych nerwów herbatkami ziołowymi. Ale nie martw się – niemal wszystkie sprawy tego typu udaje się zakończyć w ciągu kilkunastu miesięcy. Najważniejsze aby zastosować się do powyższych rad. Jeśli je zignorujesz Twoje problemy mogą okazać się nie do rozwiązania.
Z danych przedstawionych w raporcie infoDOK (sporządzonym przez Centralną Bazę Danych Systemu Dokumenty Zastrzeżone) wynika, że dzięki systemowi zastrzegania dokumentów z roku na rok spada ilość wyłudzeń. Niestety nadal wielu Polaków nie zgłasza zagubienia/kradzieży dokumentów co ma bardzo nieprzyjemne konsekwencje dla ich kieszeni. Oczywiście możesz zignorować zagrożenie i założyć, że Tobie się to nie przytrafi ale czy na pewno chcesz się przekonać czy masz rację?

Dziękuję, że dotarłeś do tego miejsca. To znaczy, że temat jest dla Ciebie istotny i być może zainteresuje Cię kolejny artykuł z tej serii.
Tym razem przyjrzę się bliżej ochronie kart płatniczych i dostępu do bankowości internetowej.

Będzie mi miło jeśli skomentujesz ten wpis – to dla mnie sygnał, że to co robię ma sens i jest dla Ciebie wartościowe.

 

Aby nie ominął Cię kolejny ciekawy artykuł oraz najnowsze promocje - zapisz się do newslettera!
Zero spamu, tylko najświeższe informacje ze świata bankowości i finansów.

Komentarze
Polecam Ci również...
Share This