No to kontynuuję rozpoczęty przed tygodniem temat. Jeśli jeszcze nie przeczytałeś poprzedniego wpisu to odsyłam Cię do niego. Bez pierwszej części Twoja wiedza będzie niekompletna. Bez drugiej tym bardziej więc zapraszam do lektury ;-).

Bankomat czyli potrójne ryzyko

Wypłaty ze „ściany płaczu” są dla Ciebie tak naturalne, że nie zastanawiasz się nad zagrożeniami? Nie chcę Cię straszyć ale myślę, że powinieneś przynajmniej sprawdzić na co zwrócić uwagę. Z Twoich przyzwyczajeń chętnie korzystają oszuści, a wystarczy trzymać się kilku prostych zasad aby utrudnić lub uniemożliwić im kradzież Twoich pieniędzy.

Bezpieczeństwo kart bankowych. Jak ochronić swoje pieniądze?

Ryzyko 1. Skimming – kopiowanie pasków magnetycznych i przechwytywanie numerów PIN

Wkładasz kartę do bankomatu, wpisujesz PIN, wypłacasz pieniądze i już. Wszystkie wrażliwe dane zostały skopiowane, a Ty nawet nie spostrzeżesz kiedy na Twoim koncie pozostanie zawrotna kwota 0zł (albo nawet kilka cyfr z minusem na przedzie). Skanery umieszczane w otworze czytnika kart, nakładki na klawiaturę zapamiętujące sekwencję cyfr numeru PIN lub mikrokamera rejestrująca każdy Twój ruch – to najlepsze zabawki oszustów.

Co możesz zrobić?
Wybieraj bankomaty zlokalizowane w monitorowanych miejscach, najlepiej znajdź maszynę umieszczoną w zamkniętym pomieszczeniu w przedsionku banku. Przed włożeniem karty przyjrzyj się otworowi czytnika. Jeśli jakiś element odstaje lub budzi Twoje wątpliwości – nie wkładaj karty! Następnie klawiatura. Wystająca ponad blat świadczy najpewniej o zainstalowaniu nakładki przechwytującej numer PIN. Ostatnie miejsce to górna część bankomatu, gdzie w panelu z logo organizacji płatniczych mogła zostać umieszczona kamera. Urządzenia podglądające i skimmingujące często są tak dopasowane do bankomatu, że trudno je odróżnić. Dlatego dobrą metodą jest korzystanie z jednego bankomatu (na ile to możliwe) wtedy łatwiej Ci będzie wyłapać ewentualne zmiany.

Ryzyko 2. Podejrzenie PINu

Co możesz zrobić?
Zanim skorzystasz z urządzenia upewnij się, że nikt podejrzany nie kręci się w pobliżu. Często zdarza się, że ktoś niby przypadkiem staje bardzo blisko lub wpada na Ciebie. W takich sytuacjach poczekaj aż ta osoba odejdzie lub przepuść ją w kolejce do bankomatu. Wyrób w sobie nawyk zasłaniania dłonią klawiatury podczas wpisywania PINu. To drobny gest ale niezwykle skuteczny.

 Bezpieczeństwo kart bankowych. Jak ochronić swoje pieniądze?

Ryzyko 3. Kradzież wypłaconych pieniędzy lub karty

Co możesz zrobić?
Tak jak wspomniałam wcześniej – powinieneś zwrócić uwagę na osoby znajdujące się w okolicy bankomatu i korzystać tylko z urządzeń umiejscowionych w zaludnionych, dobrze oświetlonych miejscach. Nie warto popadać w paranoję. Chodzi tylko o to żebyś czuł się bezpiecznie.

A teraz szczerze – kiedy ostatnim razem przyjrzałeś się bankomatowi i jego otoczeniu?

(Nie)Bezpieczne płatności w internecie

Zabezpieczenia karty nie kończą się na PINie. Sama karta zawiera informacje wystarczające do dokonania płatności bez konieczności wprowadzania PINu. Te dane to numer karty, data ważności oraz kod CVV2/CVC2 (to cyfry znajdujące się przy miejscu na podpis). Miej się na baczności zawsze gdy przekazujesz te dane.

Bezpieczeństwo kart bankowych. Jak ochronić swoje pieniądze?

Ryzyko 1. Dane zostaną wykradzione ze sklepu lub wykorzystane przez obsługę

Co możesz zrobić?
Sprawdź czy podajesz dane karty bezpośrednio sklepowi czy pośrednikowi obsługującemu płatności. Najbezpieczniej będzie jeśli sklep korzysta z usług firmy zewnętrznej, którą znasz i możesz zaufać, np. eCard, Przelewy24, Transferuj.pl, PayU, itp.

Ryzyko 2. Przechwycenie danych karty

Zainfekowanie Twojego komputera wirusem wystarczy aby w prosty sposób zdobyć dane karty.

Co możesz zrobić?
1. Dbaj o bezpieczeństwo komputera. Regularnie skanuj go w poszukiwaniu wirusów i korzystaj ze stałej ochrony antywirusowej.
2. Pamiętaj aby strony, na których podajesz dane karty były szyfrowane. Aby upewnić się, że Twoje dane będą bezpieczne sprawdź czy:

  • adres strony rozpoczyna się od „https://”
  • obok adresu widnieje zamknięta zielona kłódka
  • certyfikat rzeczywiście jest prawdziwy i aktualny (klikając na ikonę kłódki)

3. Coraz więcej banków oferuje specjalne zabezpieczenie transakcji internetowych np. 3D-Secure. Usługa polega na dodatkowej autoryzacji kodem SMS podczas płatności kartą. Dzięki temu aby zapłacić trzeba być w posiadaniu nie tylko danych karty ale również Twojego telefonu. Sprawdź w swoim banku czy oferuje taką opcję (zazwyczaj jest ona bezpłatna).
4. Załóż elektroniczny portfel (eWallet), np. MasterPass. Zapisujesz kartę w systemie, a podczas transakcji jedynie logujesz się do portfela i płacisz. Nie ma konieczności podawania kolejny raz danych karty co zmniejsza ryzyko kradzieży.


Esencja działalności kartowej – zakupy w sklepie

W sklepach, restauracjach czy punktach usługowych wykonujemy najwięcej transakcji kartą. Nie dziwi więc, że znaczna część oszustw, przekrętów i kradzieży zdarza się właśnie w tych miejscach. Co może Cię tam spotkać?

Bezpieczeństwo kart bankowych. Jak ochronić swoje pieniądze?

Ryzyko 1. Zeskanowanie/sfotografowanie karty przez obsługę

Popularną metodą kradzieży danych karty stało się jej szybkie fotografowanie. Karta „przez przypadek” upada pod ladę a kasjer sprawnym ruchem wykonuje dwa zdjęcia. Często terminal umieszczany jest w miejscu niewidocznym dla kupującego aby obsługa miała możliwość łatwego zeskanowania karty.
Co mogę zrobić?
Nie spuszczaj karty z oczu a najlepiej nie wypuszczaj jej z ręki. W niemal każdym sklepie możesz sam zbliżyć kartę lub włożyć ją do terminala. Skorzystaj z tej możliwości. Zbliżaj kartę/wpisuj PIN dopiero gdy na wyświetlaczu pojawi się suma do zapłaty. Upewnij się, że jest ona zgodna z kwotą, którą powinieneś zapłacić. Jeśli terminal znajduje się w miejscu niewidocznym to zrezygnuj z zakupów w tym sklepie.

Ryzyko 2. Podejrzenie PINu

Co mogę zrobić?
Zasłaniaj dłonią klawiaturę podczas wpisywania PINu. Tylko tyle i aż tyle.

Ryzyko 3. Kradzież karty

Co mogę zrobić?
Tak jak w przypadku kradzieży podczas korzystania z bankomatu – obserwuj zachowanie innych ludzi i trzymaj kartę w bezpiecznym miejscu. Dla jasności – tylna kieszeń spodni to nie najlepsza opcja.

Ryzyko 4. Hakerskie transakcje zbliżeniowe

Jakiś czas temu media opisywały jakoby w kolejkach sklepowych lub innych zatłoczonych miejscach hakerzy dokonywali fałszywych transakcji zbliżeniowych. Za pomocą wymyślnych przekaźników bądź czytników kopiowali dane kart lub nabijali fałszywe płatności. Na szczęście o tym zagrożeniu można jednoznacznie powiedzieć, że TO MIT.  Tego typu zabieg musiałby trwać max. 500 milisekund i być wykonany z odległości nie większej niż 5cm aby mógł dojść do skutku. Jakakolwiek bariera (np. kieszeń, portfel) pomiędzy czytnikiem a kartą uniemożliwia dokonanie transakcji. Taka operacja możliwa jest jedynie w warunkach laboratoryjnych.

Co mogę zrobić?
W tym wypadku nie musisz robić nic. Jeśli jednak nadal obawiasz się ataku to możesz kupić specjalne etui na karty lub zastosować bardzo prosty trik – nosić dwie karty zbliżeniowe zetknięte ze sobą. Tym sposobem karty nawzajem zakłócają swoje sygnały radiowe.

 

Na koniec kilka dodatkowych rad, które pomogą Ci zachować pełną kontrolę.

  • Zdrap kod CVV2/CVC2 z karty. Oczywiście najpierw zapisz go w bezpiecznym miejscu.
  • Sprawdzaj regularnie wyciągi transakcji w bankowości internetowej. Zwróć uwagę na nietypowe operacje, serie drobnych transakcji, zakupy w sklepach, których nie znasz.
  • Ustaw limity transakcji. Jeśli np. nigdy nie wydajesz dziennie więcej niż 500zł to ustal taki właśnie limit. Jeśli nie wypłacasz pieniędzy z bankomatu to ustaw limit transakcji gotówkowych na 0zł. Dobrym pomysłem będzie limit transakcji internetowych w wysokości 0zł zmieniany tuż przed zakupami. Większość banków oferuje możliwość zmiany limitów bezpłatnie. Warto z tego korzystać, a jeśli bank nie udostępnia tej opcji to lepiej pomyśleć o zmianie konta.

Bezpieczeństwo kart bankowych. Jak ochronić swoje pieniądze?

 

Gratuluję, dotarłeś do końca 🙂

Spisałam wszystko co wiem na temat bezpieczeństwa kartowego. Pewnie są sposoby (zarówno kradzieży jak i ochrony przed nią), o których jeszcze nie wiem dlatego zachęcam Cię do pozostawienia komentarza. Chętnie czegoś się od Ciebie nauczę.

Aby nie ominął Cię kolejny ciekawy artykuł oraz najnowsze promocje - zapisz się do newslettera!
Zero spamu, tylko najświeższe informacje ze świata bankowości i finansów.

Komentarze
Polecam Ci również...
Share This